ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI

ÇANAKKALE SAVAŞLARI TARİHİ ALAN FOTO MARATON'U DÜZENLENECEK

TARİHİ ALAN’DA BİR ETKİNLİK DAHA BAŞLIYOR

 

Çanakkale Tarihi Alanı 13-14-15 Mayıs’ta Fotoğraf Severleri Ağırlayacak

Dünyanın en büyük açık hava müzesi olma yolunda ilerleyen Tarihi Alan’ın tarihi, kültürel ve manevi değerleri ile doğal dokusunun tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla “Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Fotoğraf Maratonu” 13-14-15 Mayıs 2022 tarihleri arasında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca düzenlenecek.

Kilitbahir Kalesi içerisinde yer alacak olan başvuru kayıt masası 13-14 Mayıs 2022 tarihlerinde 09.00- 17.00 saatleri arasında, 15 Mayıs 2002 tarihinde ise saat 09.00-12.00 arasında açık olacaktır. Bu tarihler arasında ücretsiz olarak yarışmaya kayıtlarını yaptıran her yarışmacının, Tarihi Alan sınırları içerisinde şartnamede belirtilen mekanlarda çektiği fotoğraflardan en fazla 5’er adet fotoğrafı online olarak en geç 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü saat 23.00’e kadar sisteme yüklemesi gerekmektedir.

Çanakkale Ruhu Fotoğraf Sanatıyla Gelecek Kuşaklara Aktarılıyor

Yarışmacılar bu toprakları vatan kılan şehitlerin anısını binlerce kare fotoğrafta ölümsüzleştirirken bir taraftan da Tarihi Alan’da baharın gelişi ile açmaya başlayan çiçeklerle görsel şölen sunan manzaranın tadını çıkaracaklar.

Bu etkinliğin, Tarihi Alan’ın tanıtılmasına çok büyük bir katkı sağlayacağını belirten Tarihi Alan Başkanı Sayın İsmail KAŞDEMİR, Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları’nın yaşandığı coğrafyanın tarihi, kültürel, manevi değerleri ile doğal dokusunun tanıtılması ve görsel değeri yüksek fotoğraflarla gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine değinerek “Türk milleti olarak, 107 yıl önce bu topraklarda bir ölüm ve kalım mücadelesi verdik. Haksızca saldırılara karşı, vatanımızı ve istiklâlimizi korumak için büyük fedakârlıklar gösterdik. Güçlü ama haksız olanlara karşı haklı ve onurlu bir mücadele verdik. Bir yok oluş sürecinden, bir varoluş destanı çıkardık. Tabiri caizse Çanakkale’de küllerimizden yeniden doğduk. Biz Türk milletinin tüm evlatlarının Tarihi Alan’ı ziyaret etmelerini Çanakkale ruhunu hissetmelerini arzu ediyoruz. Bu anlamda Çanakkale Muharebeleri’nin yaşandığı Gelibolu Tarihi Alanı’nın, fotoğraf sanatı ile tanıtımının sağlanması adına düzenlenecek olan “Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Fotoğraf Maratonu”na bütün fotoğraf severleri davet ediyorum” dedi.

Sonuçlar 20 Mayıs 2022 Tarihinde Açıklanacak

Jüri bu fotoğraflar içinden değerlendirme yapacak olup sonuçlar 20 Mayıs 2022 Cuma günü ilan edilecektir. Ödül töreninin ise yarışmada seçilen fotoğraflardan oluşturulacak bir sergi ile ağustos ayı içerisinde yapılması planlanmaktadır.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu ile iş birliği içinde Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca düzenlenen ve jüri üyesi olarak ülkemizin önde gelen fotoğraf sanatçılarının yer aldığı bu etkinlikte ödüller ise aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

  • Birincilik Ödülü                                 : 10.000 TL+TFSF Altın Madalya
  • İkincilik Ödülü                                  : 6000 TL+ TFSF Gümüş Madalya
  • Üçüncülük Ödülü                              : 4000 TL+ TFSF Bronz Madalya)
  • Mansiyon (3 adet)                             : 2000 TL (Kişi Başı)
  • Seyit Onbaşı Kurum Özel Ödülü      : 3000 TL
  • Jüri Özel Ödülü                                 : 2000 TL
  • Sergileme (30 adet)                           : 300 TL


Yarışma şartları için tıklayınız.