ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI

'GELİBOLU TARİHİ SUALTI PARKI' DALIŞ TURİZMİNE AÇILDIÇanakkale Savaşları'nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda; 106 yıl önce batan savaş gemileri, 'Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı' ile turizme açıldı.

Tarihi Gelibolu Yarımadası'nın derinliklerinde bulunan savaş gemileri, Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı olarak dalış turizmine açıldı. Derinliklerinde pek çok hikaye saklayan Çanakkale’nin savaş batıkları, 1. Dünya Savaşı temalı ilk sualtı parkı özelliğini taşıyacak. 106 yıl önce Seddülbahir Kalesi açıklarında batırılan İngiliz Kraliyet Donanması'na ait 'HMS Majestic'in de aralarında bulunduğu 14 batık geminin gizemini dalış meraklıları keşfedecek. 14 dalış noktası ve 150 kilometrelik alanda dalışa imkan veren Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı dalış noktaları; 'HMS Majestic', 'Ertuğrul Koyu Massena ve Saghalien gemi kalıntıları', 'Helles Barçları', 'Tekke Koyu (W Beach) batıkları', 'Arıburnu Barç', 'Küçükkemikli Barçları', 'Arıburnu Layter', 'Lundy', 'HMS Louıs', 'S.S. Milo', 'Tuzla', 'Denizaltı Mania Ağı', 'Bebek Kayalıkları' ve HMS Trıumph'tan oluşuyor.

Ege ve Marmara denizlerinin buluşma noktası olan ve sahip olduğu su altı hazineleri ile tüm dünyanın ilgisini çeken Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı için Seddülbahir Kalesi’nde açılışı ve tanıtımı yapıldı.

Programda konuşan Tarihi Alan Başkanımız İsmail Kaşdemir; "Çok kısa bir zaman içerisinde dünyanın en önemli dalış merkezi olacağına inandığımız Çanakkale dalış merkezinin Gelibolu Tarihi Su Altı Parkı'nı sizlerle hizmete açıyoruz. Çanakkale'de kara savaşlarının yanı sıra denizde de büyük bir savaş olmuştu, büyük bir mücadele olmuştu. İşte o büyük mücadelenin sonucunda aslında denizin altında büyük bir tarih yatıyordu. Bir hazine yatıyordu. O batıkları yani 14 ayrı dalış noktası 150 kilometrekarelik alanda bir su altı parkının oluştuğu güzel bir destinasyon ortaya çıkmış oldu. Çanakkale dalışın merkezi olmaya aday, en güzel dalış destinasyonlarından birisi olacaktır. 

Tanıtım filminin ardından kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanvekili Sayın Bülent Turan, burada Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı ile turizme yeni bir ivme kazandırdıklarını belirterek, "Alan Başkanımızın, Kültür Bakanlığımızın öncülüğünde epeyden beri hayalini kurduğumuz şehrimizin sadece üstünün değil altının da müze olduğunu, kıymetli olduğunu gösteren çok farklı bir çalışmanın eşiğindeyiz. Büyük bir batık envanteri var. 1. Dünya Savaşı’ndan bu yana bildiğim kadarıyla kültürel dalış etkinliğinin olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. 1. Dünya Savaşı’nın kültürel envanterini bizim önümüze sunacak dalış imkanı verecek çok farklı bir çalışmanın arifesindeyiz" diye konuştu.

Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı tanıtımı ve açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Nadir Alpaslan ise "106 yıl önce bu topraklarda büyük bir destan yazdık. Türk milletinin bağımsızlığına, vatanına olan bağlılığını, bunun için her türlü fedakarlığı yapacağını, canından vazgeçeceğine bu topraklarda şahit oldu. Burada yaptığımız büyük mücadele ile büyük Türkiye'yi kurduk. Bizim, bu önemli olayların yaşandığı topraklara gerekli değerin verilmesi gerekli çalışmaların yapılması konusunda üzerimize büyük bir sorumluluk düşmekte. Çanakkale'nin bu konudaki potansiyeli çok yüksek olduğu için bunun dünyada tanıtılması ve pazarlanması da son derece önemli. 

Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı tanıtım ve açılış töreni, Antalya Devlet Opera ve Balesi 'Venice Enseble' grubu sahne gösterisiyle son buldu.

Programa, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Nadir ALPASLAN, Çanakkale Valisi Sayın İlhami AKTAŞ, AK Parti Grup Başkanvekili Sayın Bülent TURAN, AK Parti Çanakkale Milletvekili Sayın Jülide İSKENDEROĞLU, Tarihi Alan Başkanımız Sayın İsmail KAŞDEMİR, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Sayın Mustafa Turhan ECEVİT, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Sedat MURAT, Fransa Savunma Ateşesi Albay Philippe BOULOGNE, Eceabat Kaymakamı Sayın Mustafa ÇİFTÇİLER,  AK Parti İl Başkanı Sayın Naim MAKAS, Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Prof. Dr. Sayın Şahin ÖZEN, Çanakkale Protokolü, daire müdürleri ve davetliler katıldı.

  • FAxIO4eWEAE0WA1.jpg
  • FAxIOg_WYAAsJZa.jpg
  • FAxIPJwWUAQN--x.jpg
  • FAxJoF8WEAISAAF.jpg