ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI

18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ'NİN 106. YILI ANMA TÖRENLERİ ŞEHİTLER ABİDESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığının ev sahipliğinde Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığı tarafından düzenlenen Şehitler Abidesi’nde saat 12.00’de başlayan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıldönümü anma törenleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan KAVAKLIOĞLU, üst düzey yerli ve yabancı devlet görevlileri başta olmak üzere asker, muharip gaziler, sivil toplum kuruluşları, şehit torunları, şehit yakınları ve davetlilerin katılımıyla gerçekleşti.
Şehitler Abidesi karşısındaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan KAVAKLIOĞLU ve Çanakkale Valisi Sayın İlhami AKTAŞ Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı'nın ardından Türk Silahlı Kuvvetleri adına 2’nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Sayın Mustafa Oğuz tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP konuşmalarını yaptılar.
Kuran-ı Kerim Tilaveti ve dua ile devam eden törende, tüm şehitlerimiz anıldı. Şehitlik defterinin imzalanması, şehitliğe karanfil bırakılması, Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’nin gezilmesi ve akabinde deniz tarafındaki seyir alanında Deniz Kuvvetlerine ait unsurların geçit töreni ve “TÜRK YILDIZLARI” gösterisi icrası ile tören sona erdi.