ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI

3 KASIM 1914 "ÇANAKKALE İLK ŞEHİTLERİ ANMA TÖRENİ" DÜZENLENDİ

3 Kasım 1914 tarihinde, İngiliz ve Fransız donanmalarına ait gemilerin Çanakkale Boğazı’nın girişini bombardımanı sonucu Çanakkale’nin ilk Şehitleri verilmiştir.
“3 Kasım 1914” Çanakkale İlk Şehitleri anma programı, bu yıl ülkemizde ve tüm dünyada yayılım gösteren pandemi sebebiyle Seddülbahir Kalesi'nde dar kapsamlı bir anma töreni ile gerçekleştirildi. Törene; Vali Sayın İlhami AKTAŞ, Tarihi Alan Başkanımız Sayın İsmail KAŞDEMİR, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğ. Sayın Mehmet Cem OKYAY, İl Emniyet Müdürü Sayın Faruk KARADUMAN, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Sayın Tahsin SARUHAN, Eceabat Kaymakamı Sayın Hasan ONGU, Kıyı Emniyeti Müdürü Sayın Ogün ÇELİK, Eceabat Müftüsü Sayın Sinan ÇETİN ile Çanakkale Protokolü katıldı.

Törende konuşma yapan Tarihi Alan Başkanımız Sayın İsmail KAŞDEMİR konuşmasında; "3 Kasım 1914 tarihinde düşman donanmasındaki gemilerin, Seddülbahir Kalesi’ni bombalaması ve kaledeki cephaneliğin infilak etmesiyle oluşan patlamada burada şehit düşenler tarihe Çanakkale'nin ilk şehitleri olarak geçmişlerdir. Onları rahmetle ve şükranla anıyoruz. Cenab-ı Allah'ın izni ve şehitlerimizin fedakarlığı sayesinde hür rüzgarlar esiyor. Temennimiz odur, inşallah bu topraklarda al bayrağımız dalgalanacak ve ezanlar hiç dinmeyecek. Biz de kahraman şehit ve gazilerimizi unutmayacağız. Onları her zaman hayırla yad edeceğiz. Onları unutmadığımızı ve onları çok sevdiğimizi göstermek için bugün buradayız." ifadelerine yer verdi. Konuşmanın ardından İlk Şehitler Kabristanı’na karanfil bırakılıp bütün şehitlerimiz için dua edildikten sonra tören sona erdi.

  • KDR_0492.JPG
  • KDR_0506.jpg
  • KDR_0537.JPG