ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI

ARIBURNU MÜDAFAASININ MUZAFFER İSMİ 57’NCİ PİYADE ALAYI KOMUTANI ŞEHİT YARBAY HÜSEYİN AVNİ BEY ŞEHİT OLDUĞU GÜN KABRİ BAŞINDA ANILDI

25 Nisan 1915 günü Arıburnu cephesinde karaya çıkan Anzak birliklerini 27. Piyade Alayı ile birlikte karşılayan ve durdurmayı başaran, bu cephedeki muhteşem zaferimizin yaratıcıları olan kahraman alaylarımızdan 57’nci Piyade Alayı’nın şehit Komutanı için ölümünün 105. yıldönümünde kabri başında anma töreni gerçekleştirildi.

Yarbay Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 25 Nisan 1915 günü “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” emrini verdiği 57’nci Piyade Alayı, muharebelerin sonuna kadar mevziisinde kahramanca mücadele vermiştir. Ramazan Bayramının ikinci günü olan 13 Ağustos 1915 günü 57’nci Alay karargâhının yakınına düşen bir obüs mermisi ile hayatını kaybeden ve son sözleri “Aileme haber verin. Millet var olsun!” olan Şehit Alay Komutanımız Hüseyin Avni Bey nezdinde tüm şehitlerimizin aziz ruhları için Kuran-ı Kerim Tilaveti ve dualar okundu.

Anma etkinliği sonunda konuşan Tarihî Alan Başkanı Sayın İsmail KAŞDEMİR; “ Tarihi Alan Başkanlığı olarak bu büyük insanları unutmamak, unutturmamak ve hatıralarını yaşatmak en önemli vazifelerimizden. Onların bu topraklarda bıraktıkları emanetler hiçbir zaman solmayacak. Yarbay Hüseyin Avni ve bütüm şehitlerimiz sayesinde biz bu topraklarda rahatça yaşayabiliyor ve burada bulunuyoruz. Vatan için nerede ihtiyaç duyulmuşsa oraya koşa koşa hiç düşünmeden gittiler ve en değerli varlıklarını, canlarını ortaya koymaktan hiç çekinmediler. Yarbay Hüseyin Avni Bey ile beraber kahraman 57. Alay şehitlerini ve tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum.” şeklinde konuştu.

  • KDR_8096.JPG
  • KDR_8111.JPG
  • KDR_8116.JPG
  • KDR_8137.jpg
  • KDR_8172.jpg
  • KDR_8177.JPG
  • KDR_8192.JPG