ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI

TARİHİ ALAN SINIRLARI İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN TURLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR

TARİHİ ALAN SINIRLARI İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN TURLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR

Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Pandemi" kapsamına alınan Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında ülkemiz, kontrollü normalleşme süreci aşamasına geçmiş bulunmaktadır.

Salgına karşı verilen başarılı mücadele sonrasında, Tarihi Alan’a yönelik ziyaretlerin başladığı gözlemlenmiştir.

Bu kapsamda, Tarihi Alan’a yönelik ziyaretlerin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla, alan kılavuzluğu ve turist rehberliği hizmetinde aşağıda belirtilen önlemlerin alınması ve sürekliliğinin sağlanması gerekmektedir.

 • Alan kılavuzları veya turist rehberleri; tur süresince kişisel hijyen kurallarına uygun şekilde hareket eder ve tur boyunca kuralına uygun tıbbi maske kullanır, sosyal mesafe kurallarına uyar.
 • Alan kılavuzu ve turist rehberi turunu başlatmadan önce grup üyelerine COVID19 salgınının bulaşma yolları ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verir.
 • Grup üyelerinden, son 14 gün içerisinde COVID19 geçirip geçirmediklerine ilişkin bilgilendirme ister.
 • Alan kılavuzları ve turist rehberleri, tur süresince (serbest zaman ve ihtiyaç molası dışında) grup üyeleriyle birlikte hareket eder.
 • Alan kılavuzu ve turist rehberleri, tur süresince araçta yedek maske ve el antiseptiği bulundurmalıdır. Maskesi eskiyen, kirlenen ve nemlenen üyelerinin maskelerini değiştirmelerini ister, tur süresince gerekli gördüğü durumlarda grup üyelerinin el antiseptiği kullanmaları konusunda yardımcı olur.
 • Tarihi Alan’da bulunan ziyaret noktaları, müze, sergi vb. mekanlarda COVID19’dan korunma yöntemleri konusunda alınan kararlara uyulması hususunda grup üyelerini bilgilendirir.
 • Tarihi Alan’da bulunan ziyaret noktaları, müze, sergi vb. mekanlarda görev yapan Alan Başkanlığı yetkililerinin gezi talimatlarına dikkat eder; grup üyelerinin söz konusu talimatlara uymalarını sağlar.  
 • Müze, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi vb. randevu alınabilecek yerlerİ ziyaret etmeden önce Alan Başkanlığı yetkilileri ile iletişime geçmeli ve yetkili kişiler ile iş birliği yapmalıdır.
 • Alan kılavuzu ve turist rehberi; grubuna yapacağı anlatımları araç içinde yapmaya özen göstermeli, ziyaret noktalarında oluşacak kalabalığı göz önüne alarak ziyaret noktalarında fazla zaman harcamamalıdır.
 • Alan kılavuzları ve turist rehberleri; açık ve kapalı alanlarda Sağlık Bakanlığınca yayınlanan COVID19 rehberinde belirtilen güncel sosyal mesafe kurallarına uygun olarak ziyaretçi grubunu yönlendirmeye özen gösterir. Kalabalığı engelleyecek önlemler alır. Müzeler ve tur boyunca ziyaret edilen diğer yerlerde bölgesel kalabalık oluşması durumunda tura katılanları uyarır.
 • Grup üyelerinin tur süresince aynı koltukta oturmaları, koltuk değiştirmemeleri ve damlacık oluşturma ihtimaline karşı yüksek sesle konuşmamaları konusunda bilgilendirir.
 • Alan kılavuzu veya turist rehberi, şayet tur aracında mikrofon kullanacaksa mikrofonu başka kimsenin kullanmaması konusunda grubunu bilgilendirir.
 • Tur araçlarında, ilgili resmî kurumlarca ilan edilen kurallara uyulur.

 

Sağlıklı turlar dileriz.