ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI

10 Ağustos Anafartalar Zaferi Töreni

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ ANMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Başkanlığımız ev sahipliğinde Conkbayırı’nda gerçekleştirilen 10 Ağustos Anafartalar Zaferi’nin 104. yıl dönümü töreni, Şehitlerimizin anısına, saygı duruşu eşliğinde saygı atışı yapılması ve Türk Bayrağı'nın İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilmesiyle başladı.
Törende, Türk Silahlı Kuvvetleri adına günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İkmal Albay Bahattin Kemal yaptı.
Anma töreni; Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. A. Haluk Dursun’un  konuşmaları ve ardından anı defteri’nin imzalanmasıyla devam etti.
Tarihi Alan Başkanılığı tarafından hazırlanan "Çanakkale 1915" adlı nostaljik gazetenin dağıtıldığı 10 Ağustos Anafartalar Zaferi etkinlikleri Küçükanafarta köyünde gerçekleşen Mevlid-i Şerif programı ve yemek ikramı ile son buldu.
Düzenlenen törene ayrıca AK Parti Çanakkale Milletvetkili Jülide İskenderoğlu, Gelibolu 2'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutan Vekili Albay Engin Aktaş, Avustralya hükümeti adına Avustralya Askeri Ataşesi Albay Richard Campbell, Çanakkale protokolü ile gazilerimiz ve vatandaşlar katıldı.