ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI

Engelsiz Erişim

 ‘‘Tarihe Engelsiz Erişebilirlik’’ Edes Hibe Projesi

            Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün ‘‘Engelliler Destek Programı’’ kapsamında Çanakkale Valiliği koordinasyonunda Başkanlığımızın ilk ‘‘Tarihe Engelsiz Erişebilirlik’’ projesi uygulamaya konuldu.

            Hibe alınan projemizin süresi 6 ay ve bütçesi 99.584,50 TL’dir. Hazırlık çalışmaları kapsamında Bakanlık uzmanlarının katılımı ile 3 toplantı gerçekleştirilmiştir. Projemizin hedef kitlesi 15 yaş ve üstü engellilerle ilgili duyarlılık ve farkındalığın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Proje kapsamında Çanakkale Tarihi Alan’da görme ve işitsel engelli bireyler, aileleri, Tarihi Alan Kılavuzları ve Başkanlığımızın tüm personeli ile farkındalık ve duyarlılık eğitimleri ile sosyal kaynaştırma etkinlikleri gerçekleştirilmiştir.

Öncelikle temel amacımız engelli bireylerin tarihe engelsiz ulaşabilmesidir. Her bireyin Tarihi Alan’ı gezip görecek yeterli bütçesinin olmaması, bunun yanında, bir işaret dili tercümanı ve refakatçi ile gelmesinin maliyetinin de yüksek olduğu göz önünde bulundurularak örnek pilot uygulama olan bu proje kapsamında çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda, tanıtım videolarımızdan bazılarına işaret dili tercümanı, Braille alfabeli kabartma teknikleri uygulaması ve sesli kitap ile daha çok engelli bireye erişilmesi sağlanacaktır. Böylelikle engelli hedef kitlemiz sosyal hayatın içine dahil edilmiş olacak ve engelsiz hedef kitle ile iletişim ve farkındalık arttırılacaktır. Bu kapsamda eğitim atölyeleri ve sosyal kaynaştırma etkinlikleri devam etmekte olup, 2018 Ocak ayında projemiz başarıyla tamamlanacaktır.

            Sosyal sorumluluk projemizin paydaşları olan Çanakkale Görme Engelliler Derneği, Çanakkale Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile gerçekleştirilmektedir.

            Sosyal sorumluluk projemizin sürdürülebilirliğikapsamında proje sonrasında basım-yayım çalışmaları ihtiyaca göre Başkanlığımızca desteklenecek ve Türkiye genelinde engelli kurum ve kuruluşlarına dağıtımı yapılacaktır. Bu doğrultuda, hem daha çok engelli bireye ulaşılacak hem de farkındalığın arttırılması sağlanacaktır.           

Yapılan Kaynaştırma Etkinlikleri

  1. Tanışma Etkinliği (29.09.2017)
  2. Tarihi Alan Gezisi (07.10.2017)
  3. Akşam Yemeği Kaynaştırma Organizasyonu (13.11.2017)
  4. Dünya Engelliler Günü haftası Farkındalık Etkinliği (05.12.2017)
  5. Eğitim Atölyesi (Aralık ayı boyunca)