ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI

"ŞEHİTLİK" BAŞVURULARI

 
Vatandaşlarımız, isminin “şehit” olarak yazılmasını istedikleri kişilere ait olarak öncelikle Milli Savunma Bakanlığı Arşiv Müdürlüğüne aşağıdaki evraklar ile birlikte başvurmaları gerekmektedir.

Arşiv Müdürlüğünden söz konusu kişiye ait onaylı birer “künye kayıt” ve “zayiat kayıt” belgesi aldıktan sonra kişinin isminin “şehit” olarak mevcut şehitliklere yazılması konusunda gereğinin yapılması için Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığına başvurmaları gerekmektedir.

Milli Savunma Bakanlığı Arşiv Müdürlüğüne Müracaat için Gerekli Belgeler:

1.Dilekçe (tarih ve imza bulunacaktır)

2.İlgili Nüfus Müdürlüğü’nden son 6 ay içerisinde alınmış künye ve zayiat kaydı araştırılacak yükümlüye ait vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

3.Sel, Yangın, Deprem vb. sebepler ile Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği temin edilemez ise künye kaydı araştırılacak yükümlünün adı, baba adı, lakabı, yaklaşık doğum tarihi,  il, ilçe, mahalle veya köyünün var ise eski adının yazılı olduğu mahalli mahkemelerden alınmış “Nüfus Tespit İlamı” veya “Veraset İlamı”

4.Müracaatçının künye kaydı araştırılacak yükümlü ile akrabalık bağını gösterir Nüfus Kayıt Örneği (usul füru)

5.Künye kaydı araştırılacak yükümlünün lakabı (Nüfus Müdürlüğünden)

6.Köy ve mahallesinin var ise eski adı (Nüfus Müdürlüğünden)

7.Künye kaydı araştırılacak yükümlünün şehadetinden veya gaziliğinden dolayı önceden şehit-gazi-dul-yetim maaşı alınmış ise, maaş alınmış olan Defterdarlık veya Mal Müdürlüğünden alınacak maaş kayıt örneği

8.Künye kaydı araştırılacak yükümlünün biliniyor ise görev yaptığı birlik adresi ve rütbesi.